Debiut – Mazda 3 2.5 Turbo

Oczekiwanie i domysły się skończyły. Nie “RX9” a 3 Turbo będzie nowym samochodzikiem w gamie.

Prezentacja była trochę “na szybko” bo wyciekło wideo z Mazda Mexico, na którym prezentowany jest nowy model.

Co wiemy na pewno – auto będzie miało swoją premierę “późnym 2020”, Twitter ćwierka o sierpniu lub wrześniu 2020 w USA. Czy będzie w Europie? Miejmy nadzieję.

Pod maską siedzi 2.5 litrowy silnik doposażony turbiną. Całość rozwija 250 koni mocy i 430 Nm momentu obrotowego.

Wyróżnikami wersji Turbo prócz odpowiedniego oznakowania, obok Mazda3 zobaczymy plakietkę “Turbo”, która będzie również we wnętrzu oraz na osłonie silnika, są elementy aerodynamiczne, mały spoiler w wersji Sedan i spoiler dachowy w wersji Hatchback oraz specjalny spoiler w wersji Hatchback z przodu do tego 18″ czarne felgi.

Silnik to jednostka Skyactiv-G o wspomnianej już pojemności 2.5 litra. Amerykanie znają ją z Mazdy CX-9, my znamy ten silnik z Mazdy6. Silnik będzie spięty z nowym układem AWD mazdy – i-Activ All-wheel drive, a za przełożenie biegów będzie odpowiadać 6 biegowa skrzynia automatyczna Skyactiv-Drive.

Z krótkiej notki prasowej i wideo od Mazda Mexico możemy też wyczytać o tym, że auto ma być wyposażone w nowy system multimedialny Mazdy z hotspotem WiFi, bluetooth oraz kamerą 360 stopni.


Jak podaję Mazda Mexico ceny 3 Turbo zaczynają się od 489,900 Pesos za wersję S Grand Touring i 529 900 za wersję Signature (odpowiednio 19,068 Euro i 20 265 Euro za Signature). Ceny na rynek amerykański i potencjalnie europejski OFICJALNIE NIE SĄ ZNANE.

Czyżby Mazda podjęła rękawicę w walce hothatchy? Gdzie niepodzielnie panował Focus RS z Golfem GTI, a jedynym pretendentem zdolnym walki miał być GR Yaris? Motoryzacja znowu stała się ekscytująca.

zdjęcie: Mazda USA // wideo Mazda Mexico