Arteon po facelifcie i ze “Strzelajacym hamulcem”

Uwielbiam sobie dowolnie tłumaczyć Shooting brake jako strzelający hamulec. Rozbawia mnie to.

Ale do rzeczy, Volkswagen pokazał Arteona po faceliftingu w dwóch wariantach – Fastback oraz Shooting Brake (czyli “prawie kombi”). Do tego trzy wersję: R-Line, eHybrid i R.
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że VW chce wypuścić 34 nowe modele w tym roku. To dużo.

Ale wracając do Arteona. Auto przeszło typowy lifitng. Co najzabawniejsze z zewnątrz jest prawie niezauważalny, a to dlatego że dalej jest budowany na bazie płyty MQB, która wykorzystywana jest dość szeroko w koncernie VAG.

W środku za to widać już dużo nowego. Przeprojektowano deskę rozdzielczość z nowym designem kierownicy (ma nowego logo!), ekranu który funkcjonuje jako wirtualny kokpit oraz przeprojektowano wygląd systemu multimedialnego. Wygląda to w końcu jak osobne auto, aspirujące do czegoś więcej niż bogatszej odmiany Passata.

Arteon też w pełni przeszedł na “wirtualne guziki”, od klimatyzacji po system multimedialny już nie uświadczymy standardowych guziczków. Sam system multimedialny jest w dwóch wersjach – 8 calowej i 9,2 calowej. Opcyjnie możemy też zamówić sobie system nagłośnienia od firmy Harman/Kardon

Shooting brake ze względu na swoje przeznaczenie jest też większy od Fastbacka, chociażby widać to po rozmiarze bagażnika, który z 563 litrów w Fastbacku, w Shooting Brake jest powiększony do 565 litrów. Szaleństwo. Po złożeniu foteli ma być tych litrów 1632, ale zapomnijcie o płaskiej podłodze po złożeniu tylnej kanapy.

Nowościami w gamie jest wersja eHybrid, która dzieli rozwiązania konstrukcyjne z Passatem GTE oraz Superbem iV. Zestaw składay się z silnika 1.4 TSI o mocy 156 Koni i elektrycznego motoru o mocy 115 KM.

Nowością w gamie jest pełnoprawna wersja “R”. Za Arteona R odpowiada Jost Capito, który pracuję również dla VW przy programie WRC. Sercem najszybszego Arteona jest dwulitrowy motor TSI, który generuję 320 koni mocy. Żeby to okiełznać auto ma w sobie napęd 4×4, a w standardzie jest również elektrycznie sterowane zawieszenie. Za przełożenia w każdej wersji odpowiada 7 biegowa przekładnia DSG.

Z gadżetów – VW ulepszył system aktywnego tempomatu z asystentem prowadzenia, który obecnie działa do 210 km/h oraz system Active Lightning System, czyli adaptacyjne oświetlenie

Informacje i zdjęcia: Volkswagen