Nowy Taycan nadchodzi – większa bateria, mniejsza cena

Jakiś czas temu na swoim fanpaege`u pisałem o tym, że Micheal Steiner, który w Porsche piastuje stanowisko szefa biura badań i rozwoju, w luźnej rozmowie rzucił, że firma myśli o wprowadzeniu na rynek tańszego Taycana.

I jak się okazało, nie była to tylko luźna gadka, a dział R&D (Resarch & Development) faktycznie pracował nad Taycanem, który byłby tańszy w zakupie i jednocześnie posiadał większy zasięg.

Taycan był dla Porsche wielkim krokiem i to pomimo tego, że ojciec założyciel firmy, Ferdynand, miał swój rozdział z motoryzacją elektryczną. Wprowadził firmę w nową erę do której coraz więcej producentów wchodzi. I pomimo, że Niemcy zrobili to trochę pokracznie, debiut pełnego elektryka można uznać za sukces.

Napisałem o pokracznym wejściu w “Erę EV” i nie bez przyczyny bo Taycan jest relatywnie drogi i posiada relatywnie mały zasięg. W porównaniu z głównym rywalem, czyli Modelem S od Tesli można powiedzieć, że przegrywa o dwie długości.

Porsche chce to zmienić modyfikując baterię w 4S (nowa bateria ma pojemność 93.4 kWh), a także wprowadzając na rynek “low entry level” Taycana. Najtańsza wersja ma posiadać dwie wersje bateryjne – 79.2 kWh Perfomance oraz 93.4 kWh Perfomance Plus. Są to te same opcje, które zobaczyć można w wersji 4S. Według inżynierów napęd tylko i wyłącznie na tył w “tanim” Taycanie pomoże zwiększyć zasięg efektywny i tak jest to 413 km w wersji z mniejsza baterią i 487 km w wersji Perfomance Plus. Jak mówimy o osiągach to wersja słabsza będzie produkować 402 konie mocy, wersja z większa baterią 459 koni. Pomimo różnicy 57 koni obie wersję rozpędzać się będą do 100 km/h w czasie 5.4 sekundy, a prędkość maksymalna to 230 km/h.

Jakie plus tańszej wersji Taycana prócz tego, że jest… tańszy? Silniki elektryczne z tył powodują, że “Frunk”, czyli przedni bagażnik będzie pojemniejszy. O ile? Jeszcze nie wiadomo.

Minusy? Bazowy Taycan już jest dostępny na jednym jedynym rynku na świecie – w Chinach. Tam cena startuje od 888.000 Juanów, czyli coś około 112 000 Euro. Jest to bardzo luźne wyliczenie, ponieważ musimy brać pod uwagę takie rzeczy jak różne stawki podatków w różnych regionach świata, ale Porsche zapewnia, że ten bazowy model pojawi się również w USA i Europie, co daje szansę kupno elektryka ze Stuttgartu za mniej niż 450 tys. PLN ( cennik Taycana 4S w Polsce zaczyna się od 458 tysięcy).

Z ciekawostek które zostały przekazane przy okazji premiery bazowego Taycana jest fakt, że Porsche pracuję nad własnymi stacjami ładującymi i planuję – tak jak Tesla – stworzyć własną infrastrukturę dedykowaną Taycanowi i przyszłym modelom EV.

Informacja i zdjęcia: Porsche China