Plotka – Toyota GR Corolla coraz bliżej?

Brytyjski Auto Express wpadł na trop planowanej GR Corolli.
Co wiemy z przecieków?

Auto ma się pojawić bliżej 2023 roku. Wskazuję na to zarejestrowanie znaku handlowego “GR Corolla”.

Pod maską mamy znaleźć 3-cylindrowy motor z turbo, a wszystko ma być przekładane napędem 4×4.
Moc? 268 koni w GR Yarisie, więc możemy spodziewać się spokojnie przedziału 250-300 koni z motora 1.6 Turbo. Skrzynia manualna, 6-ścio biegowa.

Przedni zderzak stylizowany na GR Yarisa (GR C-HR, który ma zadebiutować w Japonii jeszcze w tym roku utrzymuje tą samą stylistkę), z tył widzimy podwójny (prawdziwy) układ wydechowy, przeprojektowany zderzak z dyfuzorem oraz lotką nad tylną szybą. Koła to lekkie OZ Racing.

Rywale? Tych potencjalna GR Corolla ma wielu, zaczynają od świeżo co zaprezentowanej Mazdy 3 2.5 Turbo, poprzez odświeżoną Hondę Civic Type-R FK8, Hyundai I30 N czy Renault Megane R.S Trophy czy zastępujący RSa, Ford Focus ST i VW GTi


Toyota po niewątpliwym sukcesie ich hybryd plug-in jak i zwykłych samochodów hybrydowych i pierwszych podejściach do sportowych samochodów (patrzymy na Ciebie GT86) powoli zaczyna rozpychać się łokciami w segmentach sportowych i supersportowych – od GR Supry i GR Yarisa w Europie (wcześniej Yaris GRMN, który był tak wielkim sukcesem, że auta sprzedały się w… 15 minut) po zajawkowanego GR C-HR w Japonii i cała serię GR Sport, które są usportowionymi wersjami standardowych samochodów na rynku Japońskim. Wersję GR Sport bazują na innym wyposażeniu (bardziej sportowym) również pewne elementy podwozia i wydechu są zmodyfikowane. Auta mają charakterystyczne pakiety aerodynamiczne, ale ich silniki mechaniczne nie są ruszone. W katalogu GR Sport znajdziemy pewniaki takie jak 86 GR, Corolla GR Sport (dostępna również w Eurospie) czy… Priusa GR i HighAce GR (7 osobowy van)

Projektom tworzonym we współpracy z inżynierami GazooRacing i prawdziwymi wersjami “GR” przychylny jest obecny szef Toyoty – Akio Toyoda (tak, ten pan jest jest wnukiem Kiichiro Toyody, założyciela koncernu). Akio jest także “tajemniczym Master Driverem” MORIZO, który realnie testuje każdy projekt tworzony przez GazooRacing z przeznaczeniem na rynek – spod jego ręki wyszły ustawienia GR Supry i GR Yarisa.

Czy Toyota ma szansę na rynku hot hatchy? Jak najbardziej tak. Pokazuje, że pomimo kontrowersyjnych decyzji – 86 tworzony we współpracy z Subaru, Supra korzystająca z podzespołów BMW (i jeżdżąca lepiej niż brat bliźniak Z4 M40i) – pokazuję, że gen wyścigowy jest w niej mocny. Yarisem stworzyli niszę, ale nie mieli prawdziwego Hot-Hatcha. Obecnie na rynku gorących hatchbacków nie ma za dużej konkurencji, a to są idealne warunku na debiut GR Corolli.

Pozostaję czekać kolejne miesiące i czekać na kolejne przecieki z Japonii jak i oficjalne komunikaty od samej Toyoty. Cena nie jest znana, ale możemy pokusić się o spekulację patrząc na ceny GR Yarisa, który zaczyna się od 146 tys. pln, więc wróżąc ze szklanej kuli możemy zobaczyć cenę około 180 tys. pln + VAT na start.

Zdjęcia które widzicie powyżej i poniżej prezentują realny wygląd auta jakie możemy zobaczyć za niecałe 3 lata w salonach. źródło: Auto Express