Nowa generacja 911 Turbo wjeżdża na salony

45 lata. Od dokładnie tylu lat Porsche produkuje 911, które nazywa kwintesencją samochodu sportowego.

Udowadnia to najnowszą premierą – do rodziny nowej generacji 911 po wersji Turbo S dołącza pełnoprawne Turbo. W wersji Coupe i Cabriolet.

Za plecami kierowcy i pasażera siedzi klasyczny boxer o pojemności 3.7 litra wyposażona w podwójne turbo. Generuję 580 koni mocy, czyli o całe 40 koni więcej niż w Turbo S. W wersji coupe jak i cabrio nowe Turbo “katapultuje się” do setki w czasie poniżej 3 sekund, dokładnie potrzebuję 2.8 sekundy.

750Nm momentu obrotowego dopełnia kosmicznych cyfr nowego Turbo. Funkcja Overboost straciła ograniczenie czasowe, dzięki czemu można się dłużej cieszyć zrywnym sprintem i chłostać innych kierowców na drodze. Za przeniesienie napędu odpowiada 8-biegowa przekładnia PDK, skonfigurowana specjalnie dla wersji Turbo. Niezmieniona pozostała prędkość maksymalna, która wynosi 320 km/h. Po raz pierwszy 911 Turbo jest dostępne z opcjami takimi jak: pakiety sportowy i ograniczający masę własną, sportowe podwozie oraz sportowy układ wydechowy.

Podwozie i nadwozie zostały poszerzone. Za sprawą dodatkowych 42 milimetrów w rozstawie przednich kół i nowych 20-calowych opon 255/35 przednia oś jeszcze precyzyjniej zmienia kierunek jazdy. Sterowanie aktywnym napędem na obie osie PTM jest teraz w stanie przenosić jeszcze więcej siły napędowej na przednie koła. Przyczepność skrętnej tylnej osi podnosi zwiększony o 10 mm rozstaw kół, a także opony 315/30 na obręczach o średnicy 21 cali – czyli o jeden cal większych niż z przodu. Jeszcze wydajniejszy jest zmodernizowany układ hamulcowy. Można go rozpoznać po standardowo montowanych stałych zaciskach w kolorze czerwonym. Przednie tarcze z żeliwa szarego mają średnicę 408 mm (+28 mm więcej niż wcześniej) i grubość 36 mm (+2 mm). Z tyłu zamontowano tarcze o grubości 30 mm i średnicy 380 mm.

Po raz pierwszy w 911 Turbo na życzenie dostępny jest sportowy układ wydechowy. Nowością są także dwa różne warianty podwozia: podczas gdy standardowe zawieszenie PASM oferuje większą rozpiętość pomiędzy sportowym charakterem a komfortem, to drugie – znacznie sztywniejsze, elektrycznie sterowane sportowe zawieszenie z obniżonym o 10 mm prześwitem – przynosi korzyści w zakresie zwinności prowadzenia. Skonfigurowano je z myślą o zwiększeniu dynamiki – by zapewnić jeszcze większą stabilność podczas jazdy z wysokimi prędkościami, na przykład gdy samochód jest wykorzystywany na torach wyścigowych. Dynamikę jazdy nowego modelu dodatkowo potęgują opcjonalny hydrauliczny system aktywnej stabilizacji przechyłów PDCC oraz ceramiczny układ hamulcowy PCCB z 10-tłoczkowymi stałymi zaciskami z przodu.

Design 911 Turbo stał się jeszcze bardziej muskularny. By „zmieścić” nowe podwozie, nadwozie poszerzono o 45 mm, w obszarze przednich kół do 1840 mm. Sportowy charakter auta podkreśla wyraziste przetłoczenie nowej przedniej pokrywy, a drogę standardowo oświetlają reflektory LED z systemem PDLS Plus. Tył nadwozia ma teraz dokładnie 1,90 metra szerokości (+20 mm). Inne wyróżniki nowego 911 Turbo to udoskonalona, adaptacyjna aerodynamika, która obejmuje elektronicznie sterowane klapy chłodzącego powietrza z przodu, większy aktywny przedni spojler oraz znacznie większy, ruchomy spojler z tyłu. Wloty powietrza na tylnych błotnikach, tak charakterystyczne dla 911 Turbo, zasysają teraz powietrze procesowe, a nie chłodzące – tak jak wcześniej, a chłodnice powietrza doładowującego zostały umieszczone bezpośrednio w strumieniu powietrza pod tylną pokrywą. Design tylnego pasa dopełniają diodowy pas świetlny wraz z tylnymi lampami, a także nowa żaluzja grilla tylnej pokrywy z listwami wykończeniowymi w kolorze srebrnym.

Wygląd i osiągi samochodu można dodatkowo „wyostrzyć” dzięki opcjonalnym pakietom – ograniczającemu masę własną oraz sportowemu. Ten pierwszy, zarezerwowany dla Coupé, zmniejsza wagę pojazdu o 30 kg. To między innymi zasługa zastosowania lekkich, w pełni kubełkowych foteli, pominięcia tylnych siedzeń i wykorzystania mniej rozległej izolacji, co przy okazji oznacza, że kierowcy mogą cieszyć się jeszcze bardziej bezpośrednim brzmieniem silnika. Pakiet sportowy obejmuje pakiet 911 Turbo Sport Design, a także dodatkowe akcenty w kolorze czarnym i wykończone włóknem węglowym plus tylne lampy Exclusive Design.

Podstawowe „składowe” nowoczesnego wnętrza odpowiadają tym w modelach 911 Carrera – na czele z koncepcją Porsche Advanced Cockpit i konsolą środkową Direct Touch Control. Środkowy ekran PCM ma teraz przekątną 10,9 cala, a dzięki nowej architekturze można go obsługiwać szybko i bez rozpraszania uwagi. Lista wyjątkowo wysokogatunkowego, bogatego wyposażenia obejmuje sportowe fotele z pełną, 14-kierunkową regulacją elektryczną, pakiet Sport Chrono, kierownicę sportową GT z łopatkami zmiany biegów i przełącznikami wielofunkcyjnymi oraz trybów jazdy, a także imponujące nagłośnienie przestrzenne BOSE®. Na dalszą personalizację pozwalają liczne opcje wyposażenia, w tym Porsche InnoDrive z adaptacyjnym tempomatem, Asystent utrzymania pasa ruchu z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, Asystent jazdy nocą, kamery 360° czy system audio Burmester® High-End Surround Sound System.

Nowe modele można zamawiać w Porsche Centrach od 16 lipca. 911 Turbo Coupé kosztuje od 918 tysięcy zł, a 911 Turbo Cabriolet wyceniono na 983 tys. zł.

Informację i zdjęcia: Porsche Polska