All-Electric Mustang Mach-E 1400 Prototype

Ford Mach-E RTR Prototype, ten który zmiksuje Ci owoce

Ford zajawiał, Gittin Jr z RTR zajawiali i tak doszliśmy do prezentacji najnowszego muła rozwojowo-reklamowego Forda.

Prezentacje egzemplarzy przedprodukcyjnych rusza powoli pełną parą i słyszę gdzieś w oddali krzyki ludzi – “TO NIE JEST PRAWDZIWY MUSTAAAANG”.

No może i nie jest, ale prototyp który został złożony przez Gittina i jego firmę RTR pokazuję, że samochody elektryczne mogą być wielozadaniowe jeżeli chodzi o motorsport.

W skrócie o tym czym Mach-E RTR Prototype jest – “Opakowanie” to przedprodukcyjna wersja Mustanga Mach-E, który w tym roku powinien już trafić do pierwszych klientów w USA, pod maską siedzi 7 silników elektrycznych, trzy są przy przedniej osi oraz 4 przy tylnej. Bateria która zasila te potwory ma pojemność 56,8 kWh (seryjne Mach-E posiada minimalnie 75 kWh baterię). Cały układ generuję zawrotne 1419 koni mocy. Pakiet aero, który został stworzony również przez firmę Gittina wytwarza ponad tonę docisku.

Przeprogramowany komputer daje możliwość wyboru trybu wyścigowego w jakim auto ma operować – Track, Drift, Gymkhana.

I teraz najważniejsze – czy taki samochód ma sens? W moim prywatnym, osobistym odczuciu – TAK! I to razy trzy. Dlaczego? Jest to pokaz nie tylko możliwości inżynieryjnych firmy takiej jak RTR, ale także pokaz możliwości tego co może przynieść motoryzacja elektryczna.

Oczywiście – nie jest to coś ekscytującego dźwiękowo, ale moment który jest dostępny od początku przyśpieszania jest czymś co może świadczyć o spektakularności.
Sportowe samochody EV dadzą równe szanse technologiczne, widać to już w przypadku Formuły-E, gdzie już nie liczy się tak samochód, ale umiejętności kierowcy, znajomość toru oraz strategia zespołu.

Czy cieszy mnie, że auta elektryczne zdobywają coraz większa popularność? I tak – nie.

Dlaczego tak – bo jest to coś nowego i coś co może realnie wpłynąć na polepszenie warunków życia na ziemi.
Dlaczego nie – w krajach takich jak Polska, gdzie dużo ludzi boi się energii odnawialnej i opierają swoja gospodarkę nadal na węglu jest to tak średnio ekologiczne. Światełkiem w tunelu jest to, że co raz więcej gospodarstw domowych w kraju “przesiada” się na solary.

Co wy sądzicie o rozwoju motoryzacji elektrycznej i o tym one-of-one prototypie od Forda? Dajcie znać w komentarzu!

zdjęcia: Ford