Mercedes-AMG ONE Prototyp, Hypercar, Entwicklungsfahrt, dynamisch, Exterieur Mercedes-AMG ONE prototype, hypercar, testing, dynamic, exterieur

Mercedes-AMG Project ONE wjeżdża na tor testowy

Mercedes i szaleni naukowcy z AMG po paru latach pokazywania swojego ultymatywnego hipersamochodu w końcu wyciągnęli prototyp na testy torowe.

Co to oznacza? W skrócie – auto jest bliżej wjechania do klientów, którzy mieli okazję już spersonalizować swoje egzemplarze.

Krótka historia – auto pokazane w 2017 roku podczas Międzynarodowych Targów Samochodowych (IAA) we Frankfurcie. Podczas demonstracji obecny był Lewis Hamilton, który jest jednym z ludzi odpowiedzialnych za feedback dla inżynierów, żeby auto było jak najlepsze. Od 2018 roku – WYBRAŃCY – mogli w siedzibie Mercedesa oraz na specjalnym roadtour z prototypem, skonfigurować i wstępnie auto zamówić.

Technologia? Tutaj AMG dostało wolną rękę, a jak Ci ludzie dostają wolną rękę to czynią cuda. I tak – za pozwoleniem M-B – pod maską tego dwumiejscowego bolidu znajdziemy… silnik 1.6L PU106C Hybrid E-Power V6. I teraz niektórym może się lampka zapalić, bo tak – to jest silnik z bolidu Formuły 1. Oczywiście odpowiednio przystosowany do ruchu drogowego. Jako, że Project ONE jest hybrydą w samochodzie znajdziemy w sumie cztery silniki elektryczne – dwa silniki elektryczne z przodu oraz układy MGU-K E-Motor oraz MHU-H turbocharger. Układ elektryczny wyposażony jest w baterię 800 V, a zasięg w trybie EV to 25 km.

MGU-K E-Motor to silnik bazujący na odzyskiwaniu energii kinetycznej, czyli najprościej – KERS, który swoje początki ma w Formule 1
MHU-H turbocharger to nic innego jak urządzenie magazynujące i oddające moc, która pozyskuję z turbo. Również technologia pochodzenia stricte wyścigowego.

Cały układ hybrydowy generuję około 1000 koni. Całość jest spięta ze standardową jednopłytową skrzynią automatyczną z 8-ma przełożeniami. Dlaczego takie standardowe rozwiązanie? Inżynierowie tłumaczą, że chodzi tutaj o niską wagę. Prędkość maksymalna? 350 km/h

Nadwozie? Stworzone żeby było maksymalnie aerodynamiczne, a elementy które się znajdują były legalne z punktu widzenia homologacyjnego na całym świecie. I chodzi tutaj również o płetwę znajdującą się w tylnej części.


Wszystkie elementy – od elementów aerodynamicznych nadwozia, po monokok są wykonane z włókna węglowego i aluminium. Dzięki temu auto ma ważyć około 1200 – 1300 kg.

Samochód dostanie specjalnie zaprojektowane felgi. 19 calowe felgi z przodu i 20 calowe z tył są okute w opony Michelin Pilot Sport 2s, 285/35 z przodu i 335/30 z tył. Felgi są wykonane aluminium i włókna węglowego. Za nimi chowają się ceramiczne tarcze wentylowane.

W środku mamy wszystko skierowane jak najbardziej w kierowcę. Zarówno design kabiny jak i elementy systemu multimedialnego. Lekkie fotele wyścigowe są obszyte skórą i ręcznie obszywane.