Plotka – Nowy dyrektor Alpine

Od paru dni po sieci krążą plotki o roszadach w koncernie Renault. Wszystkiemu “winny” jest nowy prezes Francuskiego producenta – Luca de Meo.

Powiedział on, że planuję zwiększyć znaczenie marki Alpine i tym samym chcę żeby obecny dyrektor sportowy teamu Renualt F1 – Cyril Abiteboul ma zostać szefem Alpine
Urodziło to pytania czy w takim razie koncern chce zastąpić Renault marką Alpine w Formule 1 i czy taki ruch oznacza większe zaangażowanie bądź co bądź mocno związanej z motorsportem marki jaką jest Alpine w różnego rodzaju serie wyścigowe.


Skąd te plotki? Przede wszystkim – historia. Jak wspomniałem wcześniej, Alpine jest mocno związana motorsportem bo z nich się narodziła. Dokładnie chodzi o rajdy, w których to Jean Rédélé startował wykorzystując samochodu Renualt, których dealrem się stał. Szybko jego modyfikowane konstrukcje stały się na tyle po popularne, że wystartowała produkcja A110, która też była ultra popularna w wykorzystaniu rajdowym.

Obecnie A110 nie tylko wróciło do tradycji rajdowej z przygotowanym nowym A110 R-GT (Rally) oraz torowymi wersjami A110 Cup, wersję GT4 czy nawet prototyp startujący w LeMans i serii wyścigów wytrzymałościowych WEC (W 2013 roku modelem Renault N°36 Alpine i w 2017 Alpine A470).

Przejęcie lub raczej podmiana Renault R.S na Alpine w F1 wydaje się naturalnym przejściem, ale wszystko okaże się po sezonie 2020 kiedy to ostateczne decyzje zostaną podjęte.

Przejście Cyrila na stanowisko dyrektora marki Alpine może też skutkować rozszerzeniem gamy modeli nie tylko o kolejne edycje specjalne A110 i A110S, a przywrócenie lub produkcję zupełnie nowych aut.

O moich przygodach z Alpine przeczytacie w tekstach: Francuska robota” i PETITE FUSEE oraz obejrzycie w tych wideo:

Zdjęcia: Drive4Life