Przedpremiera – Maserati MC20 [AKTULIZACJA Popremierowa]

Materiały pochodzą z mega dużego przecieku do których dotarł niezawodny Grzegorz Ciźla o samochodach
—-
DUŻA AKTUALIZACJA POPREMIEROWA PONIŻEJ!

Tak prezentuję się nowe dziecko Maserati. Model MC20 zostanie oficjalnie zademonstrowany jutro (zapraszam na YouTube na wspólne oglądanie wideo z premiery), ale już dzisiaj jest dość duży przeciek z materiałów promocyjnych modelu na którym możemy zobaczyć każdy szczegół. Zdjęcia nie są w super rozdzielczości, ale na pewno lepszej niż to co widzimy normalnie w przecieku.


Pierwsze skojarzenie? Mocno dopakowana Alpine A110.


Pod maską, a dokładniej za plecami kierowcy i pasażera znajdziemy 3-litrowe V6 z biturbo, które generuję 630 koni mocy i 580 Nm momentu obrotowego. Było wokoło silnika dużo kontrowersji ponieważ Maserati mówi w materiałach prasowych o tym, że jest to w 100% ich konstrukcja, jednak wielu dziennikarzy wątpi widząc dużo podobieństw inżynieryjnych do silnika Ferrari F154, który jest wykorzystywany między innymi w SF90 Stradale i do silnika Alfy Romeo 690T, który siedzi w najmocniejszych Giuliach i Stelvio.

W środku znajdziemy standardowo dość luksuowe wyposażenie ze skórami na czele. Przód nawiązuje lekko do poprzednika – MC12 Stradale. Na zewnątrz prócz nożycowych drzwi króluje włókno węglowego

Cena: 178 000 Euro netto (około 800 000 PLN)

/// AKTUALIZACJA POPREMIEROWA—

MC20 jest pierwszym samochodem Maserati, który został wykonany w większości z włókna węglowego i kompozytów. Silnik Nettuno wykorzystuję w 100% autorskie rozwiązanie MTC (Maserati Twin Combustion) wprost z F1. Jest to patent chroniony. Sam Nettuno jest najmocniejszym produkowanym silnikiem V6. Auto wyposażone jest w 4 tryby jazdy: GT, WET, SPORT i CORSA.

W środku prócz elektronicznych zegarów zagościł system multimedialny MIA, wyposażony m.in w system Maserati Connect, który zapewnia stałą łączność z autem i monitorowanie jego stanu. Kierownica, (która wygląda jak żywcem wzięta z Alfy Romeo) została stworzona przy współpracy z kierowcą wyścigowym – Andreą Bertolini.

Maserati zapowiada, że w przyszłości pojawi się wersja cabrio/spider oraz pełny elektryk o maksymalnym zasięgu 380 km.

Prędkość maksymalna samochodu to 325 km/h
Waga: 1500 KG
0-100 km/h w 2.9 sekundy

Dźwięk Nettuno V6 Biturbo z MC20